Krásné sobotní dopoledne 12.února jsme si vybrali, abychom zájemcům ukázali jak se ořezávají vrby na hlavu. Dozvěděli se spoustu zajímavého o vrbách, např. kolik druhů vrb u nás je, jak a proč o ně pečovat nebo o jejich významu pro živočichy. Kdo v nich nachází domov? Třeba brouk páchník, kterého už důvěrně znáte. Následně se práce chopili zkušení arboristé a několik desítek mladých vrb na břehu rybníka Kačák dostalo nový sestřih.

Pokud se vám způsob ořezu zdá poněkud zvláštní, máte částečně pravdu. Původní hlavy vrb jsou posazeny relativně nízko, proto jsme se po poradě s odborníky a Správou CHKO Poodří rozhodli je posunout výš. Vybrali jsme tři větve, které jsme ořezali ve výšce, ve které chceme založit novou hlavu. Větev, která se ukáže jako nejvíce živatoschopná tak založí novou hlavu a podél celého břehu se vytvoří vrbové podloubí v hezké výšce, která poskytne více slunce živočichům vyhřívajícím se na kmeni nebo v dutinách a stín i pohodlnější průchod všem kolemjdoucím.

Sešlo se téměř 20 dobrovolníků, kteří pomáhali s úklidem ořezaných větví mimo stezku, kde budou naštěpkovány. Práce šla všem dobře od ruky. Některé větve zůstaly ležet při břehu ve vodě. Není to nepořádek, jak by vás mohlo napadnout, má to svůj význam. Větve ponechané ve vodě poskytnou u málo členitého břehu rybníka nový prostor pro vodní živočichy, např. jako úkryt nebo pro tření ryb. Vrby a voda patří k sobě.

Podívejte se na krátkou reportáž, kterou připravila moravskoslezská regionální televize Polar (od 3:29).

 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.