DARUJTE

Jarní období je ideální pro výsadby nových stromů. Spolek Arnika ve spolupráci s ČSOP Studénka opět zapojil mladou generaci do tvorby krajiny. V Jeseníku nad Odrou, Studénce a Bartošovicích vysázeli žáci místních základních škol téměř dvě stě nových dubů, hrušní a vrb. Celkem bylo vysazeno více než 300 nových stromů.

Školáci z prvního i druhého stupně základních škol se učili, co je potřebné k správnému zasazení stromu. Už samotný výběr druhu stromu je totiž důležitý a zásadní. Děti se učí, že vrba roste rychle a má ráda vodu, dubu zase musíme dopřát dostatek prostoru a světla. Každý stromek je potřeba řádně zasadit a zejména ve volné krajině mu zajistit oporu a ochranu proti okusu zvěří.

„Při letošních jarních výsadbách jsme se více zaměřili na dosadbu přestárlých stromořadí kolem polních cest a vodních toků. Například v Jeseníku nad Odrou jsme doplnili mladé doubky a staré odrůdy hrušní, které lemují polní cestu. Jsme rádi, že děti mají o práci na čerstvém vzduchu zájem a doufáme, že si odnesou dobrý pocit ze zasazeného stromku, ke kterému se budou vracet třeba i se svými vlastními dětmi. A praktická zkušenost s rýčem a kladívkem se jim bude určitě taky hodit.“ dodává s úsměvem Petr Libosvár z ČSOP Studénka.

Jak to žákům ZŠ Františka Kardinála Tomáška ve Studénce šlo se můžete podívat v reportáži moravskoslezské regionální televize Polar (čas 1:56 - 5:12).

Duby a vrby vytváří typický ráz krajiny Poodří. Dlouhou tradici zde mají i hrušně, proto spolky věnují velkou pozornost výběru starých odrůd hrušní. Nové stromky jsou pravidelně kontrolovány a ošetřovány, výsadbou totiž péče o mladé stromky nekončí. Přibývá suchých období, proto je vhodné zejména mladým stromkům dopřát zálivku.

Jarní výsadby jsou u konce, proto se čas začít plánovat ty podzimní!


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.