DARUJTE

Milovníky sportu a přírody přilákal v sobotu 18. července čtvrtý ročník benefiční cyklojízdy Tour de aleje. Účastí podpořili výsadbu stromů a alejí, obnovu hlavatých vrb, provoz ekoporadny a také ochranu vzácného brouka páchníka v Poodří.

“Jsem rád, že jsem nad letošní Tour de aleje mohl převzít záštitu, neboť to je užitečná akce, spojující zábavu s poučením a s ochranou přírody. Jsem také rád, jak úspěšně se mé kolegyně z úřadu pod vedením místostarostky Ivy Hrabovské zhostily úkolu vytvořit příjemnou atmosféru a laskavé zázemí pro všechny účastníky i pořadatele. Na počtu cyklistů se bohužel negativně podepsalo celodenní deštivé počasí. O to více si cením všech, které neodradily ani časté přeháňky, ani všudypřítomné roje komárů a absolvovali celou trasu,” řekl Ing. Richard Ehler, starosta městyse Suchdol nad Odrou.

 

Na kratší trase se nejmenší cyklisté dozvěděli o krajině kolem Odry a jejích obyvatelích, prohlédli stále funkční vodní mlýn, konečně uviděli brouka páchníka a užili si loutkovou pohádku s pásmem písniček. Účastníci delší trasy navíc navštívili pramen Jesenické kyselky a vyslechli jedinečné příběhy obyvatel Hrabětic, kteří obnovují staré cesty a sázejí stromy. Nakonec zavítali na exkurzi do rodinného ovocnářství České jablko v Lučicích.

 

V cíli na účastníky čekala prezentace elektrokol firmy 4ever, ekohrátky a alejový kvíz. Moderování celého dne se ujal patron cyklojízdy, herec a režisér, Vilém Dubnička, o hudební doprovod se postaral Milan Šťastný i Hnutí Brontosaurus. Velkým lákadlem bylo setkání s netopýry, které připravila členka organizace ČESON, nebo prohlídka expozice letecké archeologie Muzea v Suchdole nad Odrou. Cyklojízda proběhla i přes nepřízeň počasí a nečekané zpřísnění opatření v souvislosti s koronavirem v Moravskoslezském kraji. 

 

Výtěžek z Tour de Aleje pomůže Arnice chránit krajinu se vzrostlými stromy a aleje. Stromy jsou totiž součástí krajiny a míst, ve kterých žijeme. 

Velice děkujeme všem partnerům a sponzorům, kteří věnovali věcné ceny do tomboly - Městys Suchdol nad Odrou, 4ever s.r.o., ČistéDřevo s.r.o., Boio, Pivovar Dejf, Včelí farma Skalička a Rodinné včelařství Klinkovští. 

 

Autor fotografií: Karel Kašík, https://www.instagram.com/karel.kasik/


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.