23.11. 2021 PETŘVALD Tisková zpráva

Letošní výsadby v Poodří s veřejností už jsou u konce. Bude-li tomu počasí přát, přibude k vysazeným 300 stromkům, ještě dalších 50 na lokalitách, které sdružení Arnika v průběhu roku vybíralo společně se Správou CHKO Poodří a soukromými vlastníky pozemků. 

Stromy sázeli v říjnu a listopadu žáci základní školy a skauti z Petřvaldu, rodiny s dětmi, myslivci či zahrádkáři. Zejména poslední jmenované zaujala ukázka zdravotního řezu ovocného stromu napadeného jmelím. Nejvzdálenějším účastníkem byl Jan Bolek, který jako člen spolku Zachování rázu krajiny Zašová usiluje o ochranu stromů na Valašsku už řadu let. 

O praktické rady a odborný dozor se při výsadbě postarali členové ZO ČSOP Studénka a známý pomolog Ondřej Dovala: "Do budoucího sadu jsme vysadili odrůdy hrušní typické pro tuto oblast s předpokladem dobré prosperity, například Ananansku českou nebo Krvavku letní. Bude nutná kvalitní povýsadbová péče spočívající v řezu stromů a kultivaci půdy kolem kmínků. První úrody se dočkáme nejdříve za 5 let po výsadbě, u některých odrůd i výrazně později." 

“Prvních 48 hrušní v Jeseníku nad Odrou jsem sázela společně se žáky ZŠ Galaxie v Novém Jičíně na podzim roku 2018. Předpokládám, že po vyhodnocení letošních podzimních výsadeb bude mít náš projektový tým na kontě více než 1 600 vysázených stromků. V Poodří chráníme biodiverzitu a biotopy významných druhů živočichů.  Stromy pomáhají krajině zadržovat vodu, chránit půdu i lépe odolávat extrémním výkyvům počasí. Společné výsadby navíc stmelují místní lidi,” řekla Marcela Klemensová z Arniky, koordinátorka projektu Ochrana páchníka hnědého v Poodří.

Podzimní výsadby v Poodří podpořilo Ministerstvo životního prostředí z programu na podporu nestátních neziskových organizací.

Arnika, ZO ČSOP Studénka a odborníci z Ostravské univerzity už začínají plánovat jarní výsadby. Na společnou práci s dobrovolníky se všichni těší. Při péči o krajinu je jejich pomoc velmi vítaná.

Tiskový mluvčí

Kristýna Dušák, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 727 942


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.