DARUJTE

Letošní výsadby v Poodří s veřejností už jsou u konce. Bude-li tomu počasí přát, přibude ještě dalších 50 stromků na lokalitách, které sdružení Arnika v průběhu roku vybíralo společně se Správou CHKO Poodří a soukromými vlastníky pozemků. 

Stromy sázeli v říjnu a listopadu žáci základní školy a skauti z Petřvaldu, rodiny s dětmi, myslivci či zahrádkáři. Zejména poslední jmenované zaujala ukázka zdravotního řezu ovocného stromu napadeného jmelím. Nejvzdálenějším účastníkem byl Jan Bolek, který jako člen spolku Zachování rázu krajiny Zašová usiluje o ochranu stromů na Valašsku už řadu let. 

O praktické rady a odborný dozor se při výsadbě postarali členové ZO ČSOP Studénka a známý pomolog Ondřej Dovala: "Do budoucího sadu jsme vysadili odrůdy hrušní typické pro tuto oblast s předpokladem dobré prosperity, například Ananansku českou nebo Krvavku letní. Bude nutná kvalitní povýsadbová péče spočívající v řezu stromů a kultivaci půdy kolem kmínků. První úrody se dočkáme nejdříve za 5 let po výsadbě, u některých odrůd i výrazně později." 

“Prvních 48 hrušní v Jeseníku nad Odrou jsem sázela společně se žáky ZŠ Galaxie v Novém Jičíně na podzim roku 2018. Předpokládám, že po vyhodnocení letošních podzimních výsadeb bude mít náš projektový tým na kontě více než 1 600 vysázených stromků. V Poodří chráníme biodiverzitu a biotopy významných druhů živočichů.  Stromy pomáhají krajině zadržovat vodu, chránit půdu i lépe odolávat extrémním výkyvům počasí. Společné výsadby navíc stmelují místní lidi,” řekla Marcela Klemensová z Arniky, koordinátorka projektu Ochrana páchníka hnědého v Poodří.

Arnika, ZO ČSOP Studénka a odborníci z Ostravské univerzity už začínají plánovat jarní výsadby. Na společnou práci s dobrovolníky se všichni těší. Při péči o krajinu je jejich pomoc velmi vítaná. 

Další informace o projektu sledujte na stránkách: www.poodrizije.cz

Fotogalerie z podzimních výsadeb 2021


Výsadba stromů v krajině je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, v jehož rámci Arnika vysadí celkem 1500 stromů. Dalších 500 stromů vysadí v lokalitách navazujících na chráněné území. Na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju. Podzimní výsadby 2021 v Poodří podpořili Nadace Ivana Dejmala a rodinná firma Mapujeme svět.

 liška.PNG

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. -

loga LIFE všechny






Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.