DARUJTE

Na 21. března připadl letos v Polsku Den vrby. Naši projektoví partneři z Nadace ekorozvoje ho oslavili vysazením smuteční vrby ve wroclawském Parku stromů. Smuteční vrba symbolizuje neveselý stav stromů v zemi. Zároveň také zveřejnili instruktážní video o tom, jak vrby vysazovat.  

Tak jako u nás, vrby byly vždy tradičním krajinným prvkem polského venkova. Sázely se podél řek, u rybníků, kolem polí, šířily se kolem potoků a na mokřadech, kde vytvářely lužní lesy. Bohužel, v moderní době postupně z krajiny mizí.

Příčinou ústupu vrb je postupná regulace vodních toků a mechanizace zemědělství, likvidovány jsou vrbové aleje podél cest.

Úbytek vrb nejen ochuzuje krajinu, ale urychluje také pokles biodiverzity. V měkkém dřevě rád hnízdní datel, v hustých větvích často sídlí holub hřivnáč. V dutinách sídlí vzácné druhy hmyzu, živící se trouchem, včetně našeho oblíbeného páchníka.

Vrby rostoucí na březích vodních toků pomáhají také regulovat vodní hladinu a podporují samočištění vody.

Více na:

http://drzewa.org.pl/publikacja/dlaczego-warto-sadzic-wierzby/

 

Zpracoval: Vlastimil Karlík, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří - LIFE 17 NAT/CZ/000463 je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.